CE Standartları Mutlaka Sorgulanmalı

Ce standartları mutlaka sorgulanmalı
24Mart

CE Standartları Mutlaka Sorgulanmalı

Kalite ve sürekliliğin simgesi haline gelen MEKAP, “Rahat, sağlam ve sağlıklı.” sloganıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Müşteri memnuniyetini ön plana tutan firma, ürünlerini müşterilerine en kısa sürede ulaştırmak için çalışıyor.

1972 yılında, Türkiye’de, Poliüretan (PU) enjeksiyon sistemi ile üretim yapan ilk marka olan MEKAP, 1996 yılında iş güvenlik ayakkabısını da üretim yelpazesine ilave etmiştir. Müşteri memnuniyetini önde tutan felsefesi ile kuruluşundan itibaren kalite ve sürekliliğin bir simgesi haline gelen MEKAP, rahat, sağlam ve sağlıklı sloganı ile ürünlerini müşterilerine en kısa sürede ulaştırmayı amaç edinmektedir.

Amacımız, İNSAN SAĞLIĞI temelinde iş ayakkabıları alanında kaliteli hizmet vererek farklılıklar yaratmak ve kullanıcılara yenilikler sunmaktır. Bu misyonu gerçekleştirmek için tüm dünyada uygulanan yeni teknolojileri bünyesine katarak sürekli gelişme gayreti içerisinde olan MEKAP, Trabzon ‘da iki ayrı tesiste 14,000 m2 kapalı alanda, modern teknoloji ile donatılmış makine parkuru ve yılda üç milyon çift üretim kapasitesi ile hizmet vermektedir. Ayrıca Zonguldak Çaycuma ‘da 12,000 m2’lik yeni tesis inşası da devam etmektedir. Türkiye’mizin geleceğine duyduğumuz güven ile yatırımlarımızla Ülkemiz ekonomisine ve özellikle Karadeniz bölgesine ciddi katkılar sunmaya devam ediyoruz, edeceğiz.

Ülkemizde özellikle son on yılda İş güvenliği alanında yapılan yasal düzenlemelerle, çalışma hayatında insan sağlığı merkezli bakış açısı farklı bir boyuta geçmiştir. Bu düzenlemelerle birlikte İş güvenliği sektöründe yatırımlar hız kazanmıştır. Başta iş güvenliği ayakkabısı olmak üzere geçtiğimiz son iki yıl içerisinde hem üretici firma sayısında hem de ithal edilen ürünlerde çok ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu artış gerek kaliteli ürün temin etmekte gerekse vasfına uygun ürün bulabilmek açısından kullanıcılara fayda sağlanmakla beraber, ardından bir o kadar da sorunu ortaya çıkarmıştır.

Bu sorunların en önemlisi, ürünlerin üretiminde uyulması gereken CE standartlarının tam anlamı ile uygulanıp uygulanmadığı konusudur. Üretimi yapılan veya ithal edilen ürünlerin standartlarına uygun özellikle CE Belgeli üretimler olup olmadığının araştırılması, maalesef ihmal edilmekte gerektiği kadar sorgulanmamaktadır. Maalesef iş güvenliği ekipmanlarında saha denetimi son derece yetersizdir.

Günümüzde işverenlerin iş güvenliği için ayırdığı bütçelerde, her zaman daha da kısılarak hareket edilmekte, bu da rekabet koşullarında ne acıdır ki; kaliteyi direkt etkilemektedir. Bu durum denetlemenin ne kadar hayati önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Sadece iş kazaları olduğunda bunu sorgulamanın maalesef kimseye faydası olmayacaktır. İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar.

Olası bir iş kazasına maruz kalmamak adına üretici, tedarikçi ve kullanıcı zincirinin aldığı ürünlerde gerekli belgeleri sorgulaması, sadece belgeyi değil belgelendirme kuruluşlarının da akredite kurumlar olup olmadığını da sorgulaması çok önemlidir. Bu konular suiistimale çok açıktır ve hayati önem arz etmektedir.

MEKAP; CE, EN ISO 20344 /20345/20347, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 gibi uluslararası standartlara sahip belgeli üretimi ile kullanıcıların hak ettiği kalite ve güveni hep ön planda tutmaktadır. İş emniyet ayakkabıları alanında sahip olduğu bilgi ve tecrübesi ile Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yer alan ve 45yıldır aynı heyecan ve istek ile sizlere kaliteli hizmet veren MEKAP, bundan sonra da Trabzon’daki tesislerinde sizlerin desteği ile ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam edecektir.

Necati Gökhan ASLAN

Koordinatör

SABAH GAZETESİ – 24 Mart 2017